2009. november 26., csütörtök
Minden úgy kezdődött, hogy ez év nyarán találkoztam először az Alkonyat című filmmel. Ezt is egy, aztán több barátom javaslatára tettem, mint ahogy annyi más kedvenc filmemnél ez megesett. Aki már több cikket olvasott tőlem tudhatja, hogy a romantikus történetek nagy rajongója vagyok. Másrészt megboldogult tinikorom egyik nyarán legjobb barátnőmmel karöltve az Interjú a vámpírral nyomán elhatároztuk: ha nagyok leszünk, vámpírok leszünk. Aztán pár évvel később már kalózoknak készültünk a Karib-tenger kalózai megtekintése után... Na mindegy, a lényeg a lényeg: romantika és vámpír elsőre nagyon érdekes, izgalmas és oltári jó kombinációnak tűnt. Aztán az Alkonyat film megtekintése után egyértelművé vált, hogy nem csak annak tűnt, hanem az is.
Egyik kedvenc párbeszédem a leleplezés pillanatában hangzott el:
Bella: Hány éves vagy?
Edward: Tizenhét.
Bella: És mióta vagy tizenhét?
Edward: Egy ideje.
"...a te illatod olyan nekem, mint egy drog. Mint egy csak nekem készített heroin. Utáltalak. De csak azért, mert annyira vágytam rád. Még mindig nem tudom, tudok-e uralkodni magamon. Nem tudok olvasni a gondolataidban. El kell mondanod, hogy mire gondolsz." Léteznek bizonyos vámpír skill-ek, Edwardé a gondolatolvasás. Alice pedig látja a jövőt.
Roberttel meg azon túllépve, hogy is öregebbnek tűnik első ránézésre is tizenhétnél az a gond, hogy nem jó színész. Egyrészt angol létére, kifejezetten rondán beszéli a nyelvet. Nézzétek a többi nagy angol színészt, mint Kenneth Branagh, Ralph Fiennes, Ewan McGregor vagy Jude Law és még sorolhatnám, hogy mennyire gyönyörűen és az angol csak tanult emberek számára mennyire érthetően beszélnek. Majd megnézem a Harry Potter 4-ben Cedric Diggoryként is ilyen artikulálatlanul ejtette-e a szavakat, vagy csak az amerikai légkörnek köszönheti. Másrészt az a bajom vele, hogy amikor megjátssza az álompasit, akkor semmi mást nem tud produkálni. Viszont az Alkonyatban is voltak olyan pillanatok, amikor elfeledkezett a belőtt séróról meg a szemhunyorításról és valami komolyabbat tudott mutatni. Én látom benne a lehetőséget, hogy egyszer jó színész lehetne, csak ahhoz túl kellene lépnie bizonyos allűrökön és akkor talán még azt is meg tudnám bocsátani neki, hogy angol létére amerikai angolt beszél.
Az Újhold tulajdonképpen egy szerelmi háromszögről szól. Bár korántsem az a tipikus romantikus vagy dráma filmes szerelmi háromszög, úgyhogy ezen a téren én abszolút megkaptam, amiért beültem a moziba. Itt is csak úgy áramlottak az érzelmek, ahogy az első részben. Ugye kezdünk egy kiegyensúlyozott kapcsolatban lévő Bellával és Edwarddal. Mindössze annyi a gond, hogy Bella már 18 lett, egy évet rávert Edwardra. Aztán történik valami: a Cullen család Bellának rendezett szülinapi partiján Edward szembesül vele, hogy nem tudja úgy megvédeni a lányt, ahogy szeretné és félő, hogy egy napon magától sem. Cullenék ideje pedig lejárt e kisvárosban, túl régóta nem öregednek e helyen, így tovább kell állniuk. Edward kegyetlen lépésre szánja magát és szakít Bellával a leggonoszabb módon: magára hagyja a könyörgő lányt az erdőben.


Szóval Jacob látványos változáson esett túl, amit Bella sem ért, miért. És a fiú nemhogy barátilag, hanem már sehogyan sem közelít hozzá. Bella gyanítja, hogy rossz társaságba került és egy újabb nagy titok derül ki számára: Jacob vérfarkas lett. Nos ez sem olyan, mint mondjuk a Jack Nicholson féle Farkas filmben vagy a Harry Potter Lupin professzorának esete. Ezek a vérfarkasok vámpírok közelét érzik meg, csak őket üldözik, embereket nem bántják.
Nos az a véleményem, hogy a szerelmi háromszög ötlete remek dolog, viszont ez a farkasos cucc kicsit badarság. És a sztorit is elnagyoltnak éreztem, túl könnyen fogadták el a köztudottan vámpírbarát Bellát. Továbbá a mindig félmeztelen csávók engem kifejezetten irritáltak, bár a mozi fele szabályosan sóhajtozott megjelenésükkor. (Zárójelben újfent Az időutazó feleségére hivatkoznék: ott Eric Bana meztelenül érkezett egy új idősíkba. Itt félmeztelenül lettek oda-vissza farkasok...) Hát nem tudom...
Számomra amennyire elszúrták számomra a filmet a farkasok, annál jobb lett a befejezése. A zárójelenet után azt mondtam "most azonnal akarom a könyvet, nem bírom ki a következő filmig" :) Szóval valahol ott tartunk, ahol az első résznél: maga az Újhold újra visszaadja azt az érzelmes légkört, amiért az Alkonyatot imádtam, viszont némely jelenet irritáló volt újfent. Talán az első részt összességében jobban szerettem mint ezt, viszont néhány momentumához hasonló feszültséget és érzelmek játékát (mint a záró- vagy a Volturi jelenet) keresve sem találom az első részben. Tehát így állunk. Olvasnom kell :)
Címkék: Alkonyat, film, Kristen Stewart, Robert Pattinson, Taylor Lautner, Újhold
Aki nézte a Megasztár 4-et biztosan emlékszik Hienre, a tizennégy esztendős vietnámi lányra. Aki meg nem nézte, valószínűleg annyit hallott az egészről, hogy a Megasztár 4-ben van 13 éves kislány, vietnámi, fekete, amerikából származó vagy roma induló. Utóbbi kettőről már írtunk ezen oldalon, úgyhogy most Hienen és az ő szólóalbumán a sor. Emlékeztetőként vagy bemutatóként íme néhány Megasztáros előadása:

Lüszi és Hien
Íme Hien első lemezének, a november 13-án megjelent Játék az egész-nek tracklistája:
1. Túl szép
2. A szíved elrejtem
3. Játék az egész
4. Ne fordulj vissza
5. Nem leszek ma egyedül
6. Árnyék és a fény
7. Valami történt
8. Fogd a kezem
9. Légy te a kérdés
10. Tudom jól [feat SP.]
11. Ugye hívsz
12. Érted sír a felhő
13. Valami történt (piano version)
14. Túl szép (Josh mix)
Tulajdonképpen a számcímekből messzemenő következtetést nem lehet levonni, amíg nem hallgatja meg az ember. Mindössze annyit, hogy fiatalos szövegűnek tűnik és a 14 dal tulajdonképpen 12, mert kettőnek a feldolgozása is rákerült a lemezre. Én általában ezt a megoldást nem szoktam értékelni, mert az eredeti verzióhoz már hozzászoktam és teljesen feleslegesnek tartom, hogy a lemez végén más hangszerelésben újra meghallgassam. Általában ezeket szokták kislemezekként kiadni és videoklipet forgatni hozzájuk. Illetve ez esetben a címadó Játék az egész című dala is elképzelhető kislemez és klip formájában. Hien első klipje a Túl szép itt megtekinthető.
A versenyt megnyerő Király Viktor és Hien
2009. november 23., hétfő
A One night only a Dreamgirls című musical egyik legismertebb dala. Amíg nem láttam a filmet, addig a Beyonce-féle Listennel azonosítottam a Dreamgirls életérzést, talán nem is tévedtem vele. Hiszen aki látta a filmet, tudhatja, hogy tényleg az a tetőpont, abban van benne minden mondanivaló. Viszont amikot magát a filmet néztem, Jennifer Hudson One night only-ja volt a másik, aminél libabőrös lettem. Íme egy videó, hogyan is énekli a filmen kívül élőben a nagyszerű Jennifer e dalt:
http://www.youtube.com/watch?v=XDXL2vw94Lc
Semmi kétség-e nem támadhat senkinek afelől, hogy mekkora tehetség Jennifer Hudson. Nem is értem, hol bújkált a Dreamgirlsig. Meg hol van most? Az American Idolban tűnt fel, van egy szólólemeze, játszott a Szex és New York moziban, aztán címlapokra került, hogy édesanyját és testvérét megölték. Szóval ő Jennifer Hudson, aki eddig nem ismerte és ezen oldalt olvassa, feltétlenül pótolja e hiányosságát.
És akkor rá is térnék a lényegre. Íme a "magyar" Jennifer Hudson, aki az idei Csillag születikben tűnt fel. Nézzétek meg:
Ezek után olyan gondolatok is megfordultak a fejemben, hogy akár ő is nyerheti meg a versenyt. Szuggesztivitása vetekszik Jennifer Hudson-ével, mindössze a hangszínükben van különbség. Jenniferé éles és belehasít mindenbe, Balogh Brigittáé pedig lágyabb, de az is igazán mélyreható. Ezt a dalt énekelte az első selejtezőn, alig vártam a folytatást. Viszont a legjobb 30 közül nem jutott már be a 12 közé. Őszintén szólva nagyn meglepődtem. Neki sokkal inkább ott kellene lennie mint... Inkább nem mondok neveket.
Csak a figyelmet szeretném felhívni, hogy ez a One night only gyönyörű dal és nehézsége révén nem mindenkinek sikerül úgy előadnia, ahogy azt kell. Akár minden dalra igaz, de erre méginkább, hogy nem lehet csak úgy kiállni és elénekelni: elő kell adni, érzések kellenek bele. Hiszen maga a One night only is az érzésekről szól.
You want all my love and my devotion
You want my loving so, right on the line
I've had no doubts that I could love you, forever
The only trouble is,
You really don't have the time
You've got One Night Only,
One Night Only that's all we have to spare
One Night Only, lets not pretend to care
One Night Only, One Night Only come on big baby come on
One Night Only we only have till dawn
When the morning this feeling will be gone, has no chance going on
Something so right has got no chance to live
So lets forget about chances,
Its One Night I will give
One Night Only, One Night Only you'll be the only one
One Night Only, then you'll have to run
One Night Only, One Night Only there's nothing more to say
One Night Only, once get in the way
One Night Only, One Night Only, One Night Only
Címkék: Csillag születik, Jennifer Hudson
2009. november 21., szombat
Vannak olyan dolgok, ami mellett nem tud szó nélkül elmenni az ember. A következő videó is éppen ilyen lesz, amely a Csillag születik tehetségkutató verseny ma esti adásából származik. Kérlek, nézzétek meg mielőtt tovább olvasnátok:
Őszintén szólva én ilyet még nem láttam, hogy valaki sírva fakadjon egy dal közben. Ott ültem a tévé előtt és komolyan mondom, hogy én is meghatódtam egy pillanatra. Ki gondolná, hogy a mai zord világban létezik ennyire tiszta és őszinte ember, aki élő adásban millió néző előtt elsírja magát? Ti is láthattátok, ez nem játék, nem színészkedés, egyszerűen a dal hatása alá került. Különben nekem már az élő adásban is feltűnt, de utólag visszanézve abszolút látszik, hogy már az első refrén után a sírás fojtogatja, 1:55 körül még a hangja is elcsuklik egy pillantra. De miért történhetett mindez?
Tabáni István teremőrként dolgozik, első ránézésre is bárki megállapíthatja, hogy egy egyszerű, hétköznapi ember. Viszont ami a torkában van, amiatt van a műsorban. Sok cikk jelent meg már eddig is róla mindenféle lapokban. Valahol azt olvastam, hogy ezt az embert gyerekkorában bántalmazták osztálytársai, mert ő volt az a visszahúzódó, csendes srác, aki nem mert visszaszólni. Aztán úgy alakultak dolgai, hogy osztályt kellett ismételnie, ami azért is volt sorsfordító számára, mert kikerült abból a közösségből és húga osztálytársa lett, aki sok mindenben tudott neki segíteni. István ma harmincegy éves és a szüleivel él. Azt nyilatkozta, hogy ő vágyik komoly kapcsolatra, ám eddig csak pár hónapig jutott. De reméli, hogy a Csillag születik után ezen a téren is megváltozik az élete.
Szóval itt van egy harmincegy éves férfiember, akinek nehéz gyerekkora volt, talán a mai napig visszahúzódó természet. És bekerült a tehetségkutatóba, amit millióan néznek, őt eddig mindig továbbjuttatták, szereti a közönség, a zsűri is, az újságok sem mocskolódnak, mindenki szeretettel beszél róla. Aztán a középdöntő első fordulójában rátalál a Padlás musical egyik dala, amit annak idején Kaszás Attila énekelt. Olvassuk csak el a szöveget még egyszer:
Lehet számtalan hely, ami szebb és jobb a mi Földünknél.
Lehet, létezik ő is,aki többre képes az embernél.
Egyszer ismeretlen távolba vágyom, máskor megriaszt egy álom,
hogy a hang, hogy a csend, hogy a fény, hogy a tűz,
már nem vigyáz e cseppnyi földre, s el kell mennünk mindörökre.
Fényév távolság,
csak hallgatom,
csak bámulom.
Zengő fényország,
hogy láss csodát, egy életen át.
Nézem tisztaságát, mégsem értem,
hallom hangjait, és el nem érem,
ott a tenger, itt az én hajóm.
Áldott ez a hely, amit sokszor boldogan elhagynék.
És itt ez az élet, amit sokszor nem nagyon értünk még.
Néha könnyebb lenne elmenekülni, tiszta fénybe merülni,
de a jel, ami szól, de a hang, ami hív
még nem mond semmit, meddig érek s lesz-e út, hogy visszatérjek.
Fényév távolság,
csak hallgatom,
csak bámulom.
Zengő fényország,
hogy láss csodát, egy életen át.
Nézem tisztaságát, mégsem értem,
hallom hangjait, és el nem érem,
ott a tenger, itt az én hajóm.
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…
Ez egy olyan dal, ami mondhatni róla szól. Egy olyan emberről aki bizonytalan, keresi önmagát és csak annyit tud, hogy mit szeretne, és küzd érte. Úgy érzem végtelenül megható pillanatnak lehettünk szemtanúi egy kereskedelmi tévén. Olyan értékes pillanatnak, amely tényleg valóságos és emberi, őszinte és tiszta. A zsűri is igen nehezen jutott szóhoz, tényleg, hogy is lehetne ezután érzelemmentesen bírálni egy versenyzőt. Egyedül Szirtes Tamás, a Madách Színház igazgatója mondta neki kedvesen, hogy mint rendező, ő nem lenne teljesen elégedett vele, mert a színpadon nem engedheti meg magának sem színész, sem énekes, hogy az érzelmei eluralkodjanak rajta, minden pillanatban képben kell lennie. Állítólag a színészeket erre is kiképzik, hogyan kell kilépni egy szerepből, hogy saját magaként éljen tovább, ne az adott karakter bőrében.
Ám István nem színész, hanem egy teremőr. Mindig is szívből énekelt, őszinteségével és egyszerűségével illetve rendkívüli tehetségével vívta ki a nézők szeretetét. Ezek után szerintem még inkább a szívébe zárja mindenki. Szeretném, ha sok ilyen szép dallal kápráztatna még el engem és minden jót kívánok neki. És köszönök minden eddigi kellemes élményt és megható pillanatot, amivel televíziós műsor egyáltalán nem, de a hétköznapi életben sem gyakran találkozom.
Címkék: Csillag születik, musical, Tabáni István, zene
Talán azt mondtam volna egészen az utolsó fejezetig, hogy ez egy kötelező és szuper könyv, ám a befejezést elolvasva kicsit csalódottan tettem le a könyvet. Ugyanis az történik, hogy főhősünk egy tenyészkannal vetekedve, ha jól számolom, egyszerre három nőt is teherbe ejt, hogy hazafias kötelességből biztosítsa megcsappant lakosságú hazájának utánpótlását. És még kicsit szomorkodik is, hogy neki, mint a vírust túlélt egyénnek, már csak ez a szaporító szerep jut az életben. Hát mit mondjak, ez egyenesen visszataszító. Szerintem a feministák egyenesen gyűlölik ezt a könyvet, amilyen képet fest a hatalomhoz jutott nőkről. Én nem vallom magam feministának, de azért engem is érzékenyen érintett a dolog. Mert ez egyoldalú és elfogult vélemény: nemcsak a férfi feladata a lakosság szaporítása, a nőnek is ugyanolyan megalázó lehet, hogy kötelességből gyereket szüljön egy olyan férfitől aki rajta kívül ki tudja hány nőt ejtett még teherbe. Milyen apja lesz a gyereknek? Mennyi felelősség hárul a nőre? Hiszen nem lesz, aki besegít a házi munkába, gyereket kell nevelni, pénzt keresni és akkor még a szexuális élet kihalásáról vagy haszonelvűvé válásáról nem is beszéltünk.
Címkék: könyv, Robert Merle
A készülő film a Triple Crown-díjas ló és tulajdonosa, Penny Chenery történetét meséli el. Penny Chenerey főállású anya és háziasszony átveszi beteg apjától lótenyésztő farmja irányítását, annak ellenére, hogy semmi tapasztalata sincs a lóversenyzésben. Chenery-nek szerencsére nem kell egyedül megküzdenie a feladatokkal, rengeteg segítséget kap a veterán trénertől, Lucien Laurintól, így végül ő lesz minden idők egyik legnagyobb női lóversenyzője.
Az igaz történeten alapuló film rendezője az Oscar- és Golden Globe-díjra jelölt forgatókönyvíró Randall Wallace (Vasálarcos,Katonák voltunk, A rettenthetetlen, Pearl Harbor), aki igazi sztárparádét igazgathat. A film egyik főszereplője Diane Lane (Penny Chenery), akit az Éjjel a parton, A hűtlen vagy a Napsütötte Toszkána hősnőjeként ismerhetünk. Társa ezúttal a nagyszerű John Malkovich (Lucien Laurin), aki számtalanszor bizonyította rátermettségét (például Veszedelmes viszonyok, Célkeresztben, Egy hölgy arcképe).


A forgatás előbb Kentucky-ban, majd Louisianaban zajlik, a bemutatóra pedig még várnunk kell egy darabig.
Címkék: film
Hát mit mondjak, a fél évvel korábbi Gallusz Niki Abba koncertje nekem jobban tetszett. A két leányzó szerintem túl sok szexuális töltetett vitt az Abba slágerekbe, amik ugye svéd elődjeiknél nem éppen volt jellemző. Itt meg úriembereket is felhívtak, akikre szőrös bilincseket tettek, aztán vetkőztek, vonaglottak, simogatták egymást. De a férfiközönség egyszerűen tombolt rá, a nők meg hát néha-néha megtapsolták őket. Amúgy az ének nekem rendben volt, csak a látvány nem stimmelt. Meg az első perctől fogva ismerősnek tűnt a szőke lány és azon törte a fejem, honnan. Aztán rájöttem: néztétek a megboldogult Popdarálót kedves Kovács Áron vezényletével? Mert annak szinte az egyik első adásában volt egy szőke lány, aki elvitte a fődíjat, továbbá Áron egy meggondolatlan kijelentés miatt, éppen e lány révén kényszerült a Margit-szigeten meztelenül motorozni. Illetve a rockerek és diszkó-cicák adásban is visszatért e leányzó, de diszkó kategóriában a döntő előtt kiesett.
Szóval ez az Abba-show kb. fél óra volt, után nagy őrjöngés közepette színpadra lépett Zoltán Erika. Két háttértáncos fiúval érkezett. Számomra teljesen meglepő volt, hogy a művésznő is ugyanúgy végignyomta ezt a fél órát mint a szexi táncosai. Ahogy ő fogalmazott, világ életében táncolt és szerinte járókerettel is azt fog. A hangokról ne beszéljünk, mert azt úgy is mindenki ismeri: ami tőle elvárható, azt maximálisan teljesítette, sőt ez a tánc meg az egész hangulat sokat dobott az egész koncerten. Én egyszerűen imádtam, az első sorban énekeltem vele. :) Ki hitte volna! Az összes nagy slágere elhangzott: Szerelemre születtem, Remete lány, Túl sexy, Casanova, Banális történet, Rólad álmodom. És amikor mondta asszem a Túl szexi lány kapcsán, hogy a huszonegy éves dalt tiszteljük meg annyival, hogy együtt énekeljük el, akkor azért kicsit kikerekedett a szemem: nem sokkal vagyok idősebb ennél a dalnál! Úgyhogy én is örültem, hogy elmentem erre a koncertre, mert álmomban sem mertem volna gondolni, hogy ennyire színvonalas show-t kapunk, a hangulatról nem is beszélve. Szóval, ha lenne rá lehetőség, én máskor is simán elmennék egy Zoltán Erika koncertre, mert ha hiszitek, ha nem, óriási buli :)
Igen kellemes hangzásvilága rendelkezik Hollywood című negyedik albumuk. Igazán fülbemászóra sikeredett a melódiák feldolgozása, amelyek igen széles palettáról származó a magyar dalszöveggel rendelkező dalok:
1. Egy könnycsepp az arcodon (Una Lacrima Sul Viso)
2. Száguldás, Porsche, szerelem
3. Szerelem első vérig
4. Küldök néked egy nápolyi dalt
5. I Want To Spend My Lifetime Loving You
6. Micsoda nő (Pretty Woman)
7. Érted mondok imát (I Say A Little Prayer)
8. Mamma Mia
9. New York, New York
10. Diana (Diana)
11. Tűz és vágy (Be My Love)
12. Várok még rád (Still Loving You)
13. Olasz egyveleg
Címkék: Adagio, Homonnay Zsolt, Nagy Sándor, zene
2009. november 20., péntek
Címkék: Bradley Cooper, film, Másnaposok, poénok, vígjáték
Nos a Háború és béke ezen feldolgozása 1956-ban készült el, Audrey Hepburn, Mel Ferrer és Henry Fonda főszereplésével. A szereposztás érdekessége annyi, mint megtudtam, hogy Hepburn és Ferrer férj és feleség voltak a valóságban egy darabig és először a férfi kapta meg Andrej herceg szerepét és ezután csábították Natasának kedvesét. A maga idejében a film állítólag nem kapott túl jó kritikát és Hepburn ezután nem vállalt több történelmi szerepet sem mozivásznon, sem színpadon. Ahogy olvasom a véleményeket a filmről, hát kapott hideget-meleget, aki olvasta a könyvet, annak nem tetszik, viszont a klasszikus filmekre éhes közönség pedig imádta mind a történetet, mind a nagy színészek játékát. Azt hiszem én is az utóbbi tábort erősítem.
Összegezve, nekem nagyon tetszett a film. Bár nem olvastam a könyvet, mégis azt hiszem lényegében megértettem mit is takar ez a történet a felszín alatt. Nemcsak regény, hanem film formájában is klasszikussá vált a Háború és béke. Őszintén szólva sokkal rövidebb filmet is hagytam már abba, mert eluntam, ez a három és fél óra pedig kifejezetten végig kíváncsisággal és érdeklődéssel, meghatottsággal és lenyűgözéssel töltött el. Minden tiszteletem Audrey Hepburné és kortársaié és azt hiszem sok alkotást kell bepótolnom az ő korszakából, mivel akkoriban tényleg nagy színészek játszottak valóban nagy filmekben.
Címkék: Audrey Hepburn, film, Háború és béke, könyv, Lev Tolsztoj, romantika