2010. június 29., kedd

Névnapoló - Péter

Június 29-én ünneplik névnapjukat a Péterek. A Péter név a görög Petrosz név latin Petrus alakjából származik. A Bibliában Péter apostol neve Kéfa, Kéfás, ennek görög fordítása a Petrosz, ami a szintén görög petra szóból ered, ami sziklát jelent. Női párja: Petra. Az 1990-es években a Péter igen gyakori, a 2000-es években a Péter az 5-10. leggyakoribb férfinév. További névnapjai: január 25., február 21., április 29., május 8., augusztus 1. és szeptember 9., október 19., november 16., 18., 26., december 4., 9., esetleg 21. Legnépszerűbb becenevei: Péterke, Petyus, Peti, Petike, Petya, Petyó. Idegen nyelvi változatai: Peter (angol), Petr (cseh), Pierce (ír), Peter, Pieter, Piet (holland), Pierre (francia), Peter (német), Petrosz (görög), Pietro (olasz), Pedro (portugál), Petru, Petre (román), Piotr (orosz), Peer (svéd), Pedro (spanyol), Petro (eszperantó), Pietari, Pekka, Petri, Petteri (finn), Pétur (izland), Peder (dán, norvég).



Ugyan Szent Péter apostol emléknapja június 29-én van, mégis megemlítem őt, hiszen a keresztény történelem egyik legjelentősebb alakja és a név kialakulásához is igen sok köze van: „Tu es Petrus, et super hanc petram aedificabo ecclesiam meam" - "Te Péter vagy, és erre a sziklára építem fel egyházamat" ez a szállóigévé lett idézet, részlet a latin Bibliából (Mt. 16:18). Jézus szavai Simonhoz, akinek ő adta az arám Kéfa, azaz "szikla" nevet, ez görögül és latinul petra, férfinévvé formálva Petrosz, illetve Petrus, magyarul Péter. A szójáték természetesen a magyar fordításban nem érvényesül. Ez a Jézusi kijelentés a jogalapja a katolikus értelmezés szerint Péter utódai, a pápák egyházfői méltóságának.

Péterről egyébként azt tudhatjuk, hogy lobbanékony, heves természetű tanítvány volt, aki háromszor tett hitet mestere mellett, de az utolsó éjszakán háromszor meg is tagadta őt. Jézus halála nagyon megrendítette. Több gyülekezetet is alapított, térítéses munkálkodása miatt börtönbe is került. Ő volt Róma első püspöke. A hagyomány szerint együtt dolgozott Pállal Rómában.

Péter személyéhez kötődik egy másik igen híres latin mondás is: Quo vadis, Domine? - "Hová mégy, Uram?" Ókori eredetű legenda szerint, amikor Péter apostol menekülni akart Rómából a Nero-féle keresztényüldözés idején, a városon kívül szembetalálkozott Jézussal - ekkor tette fel a latin nyelvű kérdést. Jézus így felelt: Venio Romam iterum crucifigi ("Megyek Rómába, hogy másodszor is megfeszítsenek."). Péter ekkor elszégyellte magát, és visszatért a városba, melynek püspöke volt, hogy vállalja a vértanúhalált. A legendás találkozás színhelyén áll ma a Quo vadis-templom a Via Appia mentén.

Popper Péter pszichológus, gondolkodó és író nevét mára már szinte mindenki ismeri az országban. Mesterei Liebermann Lucy, illetve a Kossuth-díjas pszichiáter, György Júlia voltak, de Indiában is hosszabb ideig tartózkodott, ahol - minden bizonnyal - szintén sokat tanult. Könyvei a hindu szellemiségét idézik. Több felsőoktatási intézményben tanít, előadásain zsúfolásig megtelik a terem, több lapban rendszeresen publikál, gyakran hívják nyílt beszélgetésekre, vitákra, fórumokra előadónak, beszélgetőpartnernek, hiszen egy-egy témában véleménye, okfejtése sokakat érdekel. Irigylésre méltó az aktivitás, ami minden tekintetben jellemző az életére még ma is, pedig már túl van a hetvenen.

Nagypeterd Árpád-kori alapítású település, de a helytörténeti kutatók szerint már a honfoglaló magyarok megérkezése előtt is lakott hely volt. Egy 1296-ban keletkezett okirat Peturdyként említi a falut. A feltételezések szerint az egykori Péter nevű birtokosra utalhat a Kispeterd, a Botykapeterd és a Péterfa-puszta megjelölés. Törökök jelenlétét igazolja a Táborhely-dűlőnév is. A török hódoltság megszűntével református magyarok költöztek ide.



A Péter keresztnév erős egyéniséget, függetlenséget, önbizalmat adhat viselőjének. Kezdeményező személyiség kialakulását segítheti. A legkevésbé sem hajlandó meghajolni mások akaratának, meglehetősen keményfejű, kompromisszumra nem hajlandó. Őszintén hangot ad a véleményének bármely helyzetben, nem törődve azzal a határral, melyet átlépve mondandóját már inkább az érzéketlenség, mint az őszinteség jellemzi. Kedveli a testedzés különféle válfajait.



Néhány ismert magyar Péter a teljesség igénye nélkül: Balázs Péter – színész, Benkõ Péter – színész, Besenyei Péter - műrepülő versenyző, Bornemissza Péter - evangélikus prédikátor, költő, Esterházy Péter – író, Farkas Péter – birkózó, Gerendás Péter – énekes, Geszti Péter - reklámszakember, dalszövegíró, énekes, Hajdú Péter – műsorvezető, Haumann Péter - Kossuth-díjas színművész, rendező, Huszti Péter - Kossuth-díjas színész, rendező, Máté Péter - zenész, énekes, Medgyessy Péter – miniszterelnök, Müller Péter - költõ, énekes, Nádas Péter – író, Novák Péter - színész, műsorvezető, Orseolo Péter - magyar király, Pázmány Péter - esztergomi érsek, bíboros, Popper Péter - író, pszichológus, Puskás Péter – énekes, R. Kárpáti Péter – színész, Rudolf Péter – színész, Sipos Péter – zenész, humorista, Trokán Péter – színész, Várhidi Péter – labdarúgó, edző.

2010. június 28., hétfő

A hónap képei - június

Az előző hónaphoz hasonlóan most is összegyűjtöttem pár képet, amelyek igazán említésre méltók :)


Hugh Jackman és a roller


Hugh Jackman örök, kifogyhatatlan témakör: bármit tesz, minden húzásával csak szimpatikusabbá válik. Tette ezt legutóbb is, amikor rollerre pattant, hogy hazahozza kislányát az iskolából. Egyrészt: tündéri, példamutató apuka, másrészt: környezetbarát, harmadrészt: egészséges életmódra és sportolásra bíztat és nem mellesleg - még mindig nagyon szexi. :)




A Gyilkos elmék főszereplői

A kép tanulsága abban áll, hogy a szürke kisegér, kissé antiszociális doktor Reid és a kemény FBI-os nőt megformáló színészek mintha felöntöttek volna a garatra és a sorozathoz képest teljesen más arcukat mutatják. :)


Sztárok egymás közt: Cameron Diaz, Jude Law és Kate Winslet
Számomra újdonság ez a kép, ezelőtt még nem láttam: pedig valszeg a Holiday-jel kapcsolatos premierfotó lehet - amiből már sokat nézegettem. :) Szóval, nézzétek csak meg a testbeszédet: Cameron Diaz majd ki urgik a bőréből, Kate Winslet kissé erőltetetten mosolyog, Jude Law pedig büszkén feszít köztük. Hát nem is csodálom, gondolom sokan ölelgetnének az ő helyében ilyen hírességeket, vagy ellenkező esetben mosolyognának, mint a két hölgy. :D


Foci VB

Hoztam 2 képet a mostani foci VB-ről is: a fentin az angolok kapusát, Greent láthatjuk, aki mellett szó szerint begurult a labda a hálóba az Egyesült Államok elleni mérközésen - a következménye: a többi angol meccsen már más kapus védett és Green alakja vicc tárgya lett.

A másik fotó pedig egy életkép a Dánia-Kamerun meccsről - vélemény szerint az eddigi legjobb találkozó volt az idei VB-n: az utolsó percig drukkoltam, izgultam, kiabáltam, fejemet fogtam, hajamat téptem, tövig rágtam a körmöm, de a végeredménnyel teljesen elégedett voltam. :D

2010. június 26., szombat

MTV Movie Awards és Twilight

Hol is kezdjem el?? Ugyanis van egy pár hírem az MTV Movie Awards-szal és az Alkonyattal kapcsolatban, amit össze kívánnék gyúrni egy postba. Szóval, talán elsőként még a díjátadó promójával kezdeném, amelyben Les Grossman és Robert Pattinson érintett. :)




A fenti videóhoz kapcsolódóan jöjjön a Velvetről egy hír:

Tom Cruise megtiltotta Robert Pattinsonnak a hajmosást

A két színész az MTV Movie Awards számára készített egy promo videót, írja a Daily Mail. Tom Cruise a Trópusi viharban alakított producernek öltözött be, és Les Grossmanként megtiltotta a színésznek, hogy megmossa a haját. „A zsíros hajad tett sztárrá. A zsíros hajad küldte el a kövér kölykömet négyszer az Űrtáborba” - magyarázta Grossmanként Cruise, majd kijelentette: „egyetlen hajmosás, és Robert Pattinson lehúzhatja a kibaszott karrierjét a vécén”. Azt nem is akarjuk tudni, mit mondott volna, amikor meglátta a színészt, aki nemrég levágatta a védjegyének számító hajtincseit.


Hát igen, rendkívül viccesnak tartottam e jelenetet és jókat derültem rajta. :) És igen, éppen az a legpoénosabb, hogy Rob pár hete levágatta a haját - de arról már nem szól a fáma, hogy megmosta-e. :P Szóval ezek után meg kifejezetten vicces az alábbi képsor, ahol már a jelmez-nélküli Tom Cruise gratulál a Twilight-csapatnak - mindjárt jön a következő hír is, hogy mire fel. :)




Sandra Bullockot és az Alkonyatot ünnepelték az MTV mozis díjátadóján


Állva ünnepelte a közönség Sandra Bullockot az MTV Movie Awards díjátadó ceremóniáján, amelyen a tavalyihoz hasonlóan megint az Alkonyat-széria aktuális filmje gyűjtötte be a legtöbb trófeát.


Az Alkonyat - Újhold című, kamaszoknak szánt vámpírrománc nem csak a legjobb film díját zsebelte be, főszereplői, Kristen Stewart és Robert Pattinson a legjobb női és legjobb férfi színész díját is megkapták, övék lett a legjobb csók díja, és Pattinson elnyerte a globális szupersztárnak járó elismerést is.


A zenetévé közönségszavazás alapján odaítélt mozis elismeréseit vasárnap adták át Los Angelesben. A csillogó fekete ruhában színpadra lépő Bullock hatalmas tapsot kapott, amikor átvette a Generation Award elnevezésű díjat. A 45 esztendős színésznő, aki idén Oscar-díjat is kapott A szív bajnokai című filmjéért, először jelent meg egyenes közvetítésben egy nyilvános műsorban, amióta kiderült, hogy férje megcsalta, és útjaik szétváltak.

Az egyenes beszédet kedvelő sztár az alkalmat felhasználva cáfolta a róla terjesztett pletykákat, és kijelentette, hogy nem adja fel karrierjét, és esze ágában sincs elbujdosni. "Akármit láttak, hallottak vagy olvastak az utóbbi időben, szeretem, amit csinálok, és nem megyek sehova" - szögezte le Bullock, akinek Bradley Cooper, Betty White és - meglepetésre - Scarlett Johannson adta át a generáció kiválóságának járó díjat. Eredetileg Ryan Reynolds, Johannson férje kapta ezt a feladatot, mivel együtt játszott Bullockkal a Nászajánlat című filmben, de a "beugró" így akarta kifejezni együttérzését kolléganőjével.
Az MTV mozis gálán Anna Kendrick az Egek urában nyújtott játékával érdemelte ki a legátütőbb alakítás díját, Zach Galifianakis a Másnaposokért kapta meg a legjobb vígjátéki alakításért járó elismerést, Tom Feltont pedig a Harry Potter és a félvér herceg című filmért jutalmazták a "legjobb gonosz" díjával.
A díjátadók között szerepelt Tom Cruise is, aki Trópusi viharbeli szerepét hozva, Les Grossmannak öltözve fergeteges tánccal szórakoztatta a közönséget Jennifer Lopezzel együtt.


És itt még nincs vége a díjátadós anyagnak, ugyanis megnézhetitek az imént említett táncot :)



Mindemellett pedig tökéletesnek látom a helyet és az alkalmat annak megemlítésére, hogy június 30-tól a mozikban a Twilight-saga 3. filmje, az Eclipse - Napfogyatkozás. Személy szerint én nem fogok azonnal rohanni, mivel olvastam a könyvet és nem ülök tűkön, hogy mi lesz a folytatásban - de mindenképpen még júliusban megnézem.


Kígyózó sorok várják az Alkonyat harmadik részének bemutatóját


Megkezdődött a visszaszámlálás az Alkonyat című film harmadik, Napfogyatkozás című részének bemutatója előtt: a rajongók már most hosszú sorokban várakoznak a helyi idő szerint csütörtök esti premier helyszíne előtt Los Angelesben.


A Los Angeles-i Nokia Theatre bejáratánál rajongók százai táboroztak le: egyesek már vasárnap befészkelték magukat sátrakkal, összecsukható székekkel és napernyőkkel. A szervezők ezernyi belépőjegyet osztanak majd ki a legvágyottabb helyekre, vagyis a vörös szőnyeg mellé. Itt vonulnak fel a vámpírfilm sztárjai: Robert Pattinson, Taylor Lautner és Kristen Stewart is.


Stephanie Meyer amerikai szerző történetében a vámpír Edward és ellenfele, Jacob, a farkasember küzdenek a szép diáklány, Bella kegyeiért. A vámpír-saga negyedik, Hajnalhasadás című kötetének megfilmesítését két részben tervezik. A forgatási munkálatokat már ősszel megkezdik, a tervek szerint 2011 novemberében mutatják be az első részt az amerikai mozikban. A második részre 2012-ig kell várniuk a rajongóknak. A Napfogyatkozást június 30-án mutatják be a magyar mozikban. (MTI-hír)

Jude Law újabb díja

A 2010-es év mindenképpen bejött Jude Law-nak: a Sherlock Holmes film még mindig tarol (és lassan hozzálátnak a folytatáshoz), a Doctor Parnassus és a képzelet birodalmától kritikusok és nézők egyaránt odavannak, emellett a Hamlet címszerepében a színházban is remekelt. Alakításáért megkapta már a legrangosabb brit színházi elismerést idén, a Laurence Olivier-díjat és a közönség is őt választotta az évad legjobbjának. Igaz, a Tony-díjat Denzel Washington kaparintotta meg előle, de valószínűleg nincs oka búslakodásra Jude-nak, mivel itt az újabb elismerés - nem is akármilyen!

A legjobb színészeknek járó Laurence Olivier-díj birtokosai 2010-ben

Íme az MTI-hír:

Jude Law díjat kap a júliusi Karlovy Vary-i filmfesztiválon
Kitüntetik Jude Law brit színészt a július 2-án kezdődő 45. Karlovy Vary-i Nemzetközi Filmfesztiválon - jelentették be a filmmustra szervezői.
A 37 esztendős színész a fesztivál elnökének díját kapja meg - mondta el kedden Uljana Donatova, a rendezvény szóvivője. Mint hozzáfűzte, a kilencnapos vetítéssorozat alatt filmjei közül műsorra tűzik A tehetséges Mr. Ripley-t. Ebben nyújtott alakításáért tíz évvel ezelőtt átvehette a BAFTA díját, és a legjobb mellékszereplő Oscar-díjára is jelölték.


Law 13 esztendősen lépett be a színház világába. Később a Royal Shakespeare Company és a londoni National Theatre tagja lett. Az Indiscretions című Broadway-darabban nyújtott játékáért 1995-ben Tony-díjra jelölték. Tavalyi londoni Hamletjéért szintén számos elismerésben részesült. Filmes pályafutása során számos neves rendezővel dolgozott: Steven Spielberggel forgatta az A.I. - Mesterséges értelem című sci-fit, Jean Jacques Annaud-val az Ellenség a kapuknál című háborús drámát, Martin Scorsesével az Aviátort, Anthony Minghellával pedig a Hideghegyet, amiért szintén Oscarra jelölték. Tavaly két filmjét játszották a mozik: Terry Gilliam Doktor Parnassus és a képzelet birodalma című kalandfilmjét és a Guy Ritchie rendezte Sherlock Holmes című akciófilmet.

Tony-díj

A színházi világ legrangosabb elismerésének számító Tony-díj átadó ünnepségén taroltak a hollywoodi a hírességek: Catherine Zeta-Jones, Scarlett Johansson és Denzel Washington is átvehetett a megtisztelő szobrocskát. (Egyedül Jude Law-t sajnálom, hogy kimaradt a díjesőből, de a következő post-ból kiderül, hogy miért nem fog emiatt búslakodni ;))

Az idei ceremónia legünnepeltebb előadása a Red lett. A Mark Rothko festőművészről szóló kétszereplős dráma a legjobb darab díján kívül további öt Tony-t nyert. Michael Grandage a legjobb rendező, a színműben a művész ifjú és egyre kiábrándultabb asszisztensét alakító Eddie Redmayne pedig a legjobb mellékszereplő díját kapta.
"Ez életem nagy pillanata" - jelentette ki a Red szerzője, John Logan, aki a művészet és annak áruba bocsátása közötti kötélhúzásnak szentelte kortalan darabját.
A legjobb női mellékszereplő elismerését Scarlett Johansson vehette át Arthur Miller Pillantás a hídról című drámájában nyújtott játékáért. Mint mondta: legszebb álma vált valóra azzal, hogy megkapta a színházi világ elismerését.
A népszerű hollywoodi sztárokat, Johanssont, Zeta-Jonest és Washingtont először jelölték a tekintélyes színházi díjra.


Catherine Zeta-Jones egy 1973-ban debütált musical, az A Little Night Music felújításában játszott szerepével aratott szakmai sikert. "Tényleg úgy érzem magam, mint Hamupipőke" - osztotta meg a közönséggel örömét a legjobb musicalszínésznő díjának átvételekor.
Washington az ötvenes években a délvidéken játszódó Fences című darabban tűnt ki játékával. A legjobb drámai alakításért járó Tony-díjat a következő szavakkal köszönte meg: "Édesanyám mindig azt mondta: +az emberek adják a díjat, az isten adja a jutalmat+. Úgy érzem, ma este mindkettőt megkaptam". A Fences a legjobb drámafelújítás kategóriájának győztese lett, Washington partnere, Viola Davis pedig a legjobb dámai színésznő díját vehette át.


A New York-i Radio City Music Hallban megrendezett gálán átadott díjakról 700 producer, színész és színműíró szavazata döntött. Az 1947-ben alapított és évente kiosztott Tony-díjért csak a Broadway műsorán lévő darabok versenghetnek.
Az idei, 67. díjkiosztón a Memphis kapta a legjobb musical díját, a legjobb musical felújítás címét pedig az Őrült nők ketrece nyerte el, míg rendezője, Terry Johnson a legjobb musicalrendezőként lett díjazott.
Az est életműdíját Alan Ayckbourn színműíró és Marian Seldes színésznő kapta meg.
A CBS televízió által közvetített show-műsor házigazdájának szerepét - nagy sikerrel - Sean Hayes játszotta, aki maga is a jelöltek között volt a Promises, Promises című musicalben nyújtott alakításáért, de végül nem kapott Tony-díjat.


Nézzük a jelöltek és győztesek teljes listáját:

Legjobb dráma

Sarah Ruhl: In the Next Room or the Vibrator Play

Geoffrey Nauffts: Next Fall

John Logan: Red

Donald Margulies: Time Stands Still


Legjobb musical

Green Day-Billie Joe Armstrong-Michael Mayer: American Idiot

Jim Lewis-Bill T. Jones: Fela!

Joe DiPietro-David Bryan: Memphis

Colin Escott-Floyd Mutrux: Million Dollar Quartet


Legjobb musicallibrettó

Dick Scanlan-Sherie Rene Scott: Everyday Rapture

Jim Lewis-Bill T. Jones: Fela!

Joe DiPietro: Memphis

Colin Escott-Floyd Mutrux: Million Dollar Quartet


Legjobb új eredeti zene és szöveg:

Andrew Lippa: The Addams Family

Adam Cork-Lucy Prebble: Enron

Branford Marsalis: Fences

David Bryan-Joe DiPietro-David Bryan: Memphis


Legjobb felújítás

August Wilson: Fences

Ken Ludwig: Botrány az operában

George S. Kaufman-Edna Ferber: The Royal Family

Arthur Miller: Pillantás a hídról



Legjobb musicalfelújítás

Burton Lane-E. Y. Harburg-Fred Saidy: Szivárványvölgy

Jerry Herman: Őrült nők ketrece

Stephen Sondheim: Kis éji zene

Terence McNally-Lynn Ahrens-Stephen Flaherty: Ragtime


Legjobb férfi főszereplő

Jude Law, Hamlet

Alfred Molina, Red

Liev Schreiber, Pillantás a hídról

Christopher Walken, A Behanding in Spokane

Denzel Washington, Fences


Legjobb női főszereplő

Viola Davis, Fences

Valerie Harper, Looped

Linda Lavin, Collected Stories

Laura Linney, Time Stands Still

Jan Maxwell, The Royal Family


Legjobb férfi főszereplő - musical

Kelsey Grammer, Őrült nők ketrece

Sean Hayes, Promises, Promises

Douglas Hodge, Őrült nők ketrece

Chad Kimball, Memphis

Sahr Ngaujah, Fela!


Legjobb női főszereplő - musical:

Kate Baldwin, Szivárványvölgy

Montego Glover, Memphis

Christiane Noll, Ragtime

Sherie Rene Scott, Everyday Rapture

Catherine Zeta-Jones, Kis éji zene


Legjobb férfi mellékszereplő

David Alan Grier, Race

Stephen McKinley Henderson, Fences

Jon Michael Hill, Superior Donuts

Stephen Kunken, Enron

Eddie Redmayne, Red


Legjobb női mellékszereplő

Maria Dizzia, In the Next Room or the Vibrator Play

Rosemary Harris, The Royal Family

Jessica Hecht, Pillantás a hídról

Scarlett Johansson, Pillantás a hídról

Jan Maxwel, Botrány az operában


Legjobb férfi mellékszereplő - musical

Kevin Chamberlin, The Addams Family

Robin De Jesús, Őrült nők ketrece

Christopher Fitzgerald, Szivárványvölgy

Levi Kreis, Million Dollar Quartet

Bobby Steggert, Ragtime


Legjobb női mellékszereplő - musical

Barbara Cook, Sondheim on Sondheim

Katie Finneran, Promises, Promises

Angela Lansbury, Kis éji zene

Karine Plantadit, Come Fly Away

Lillias White, Fela!


Legjobb díszlet

John Lee Beatty, The Royal Family

Alexander Dodge, Ne nevess korán

Santo Loquasto, Fences

Christopher Oram, Red


Legjobb díszlet - musical

Marina Draghici, Fela!

Christine Jones, American Idiot

Derek McLane, Ragtime

Tim Shortall, Őrült nők ketrece


Legjobb jelmez

Martin Pakledinaz, Botrány az operában

Constanza Romero, Fences

David Zinn, In the Next Room or the Vibrator Play

Catherine Zuber, The Royal Family


Legjobb jelmez - musical

Marina Draghici, Fela!

Santo Loquasto, Ragtime

Paul Tazewell, Memphis

Matthew Wright, Őrült nők ketrece


Legjobb fényterv

Neil Austin, Hamlet

Neil Austin, Red

Mark Henderson, Enron

Brian MacDevitt, Fences


Legjobb fényterv - musical

Kevin Adams, American Idiot

Donald Holder, Ragtime

Nick Richings, Őrült nők ketrece

Robert Wierzel, Fela!


Legjobb hang

Acme Sound Partners, Fences

Adam Cork, Enron

Adam Cork, Red

Scott Lehrer, Pillantás a hídról


Legjobb hang - musical

Jonathan Deans, Őrült nők ketrece

Robert Kaplowitz, Fela!

Dan Moses Schreier, Gareth Owen, Kis éji zene

Dan Moses Schreier, Sondheim on Sondheim


Legjobb rendezés

Michael Grandage, Red

Sheryl Kaller, Next Fall

Kenny Leon, Fences

Gregory Mosher, Pillantás a hídról


Legjobb rendezés

Christopher Ashley, Memphis

Marcia Milgrom Dodge, Ragtime

Terry Johnson, Őrült nők ketrece

Bill T. Jones, Fela!


Legjobb koreográfia

Rob Ashford, Promises, Promises

Bill T. Jones, Fela!

Lynne Page, Őrült nők ketrece

Twyla Tharp, Come Fly Away


Legjobb hangszerelés

Jason Carr, Őrült nők ketrece

Aaron Johnson, Fela!

Jonathan Tunick, Promises, Promises

Daryl Waters, David Bryan, Memphis

Lady Gaga új albuma

Lady Gagáról már sok mindent hallottam: botrányhős, drogos, férfi, divatikon - és azt senki sem vonhatja kétségbe, hogy napjaink zenevilágának egyik meghatározó egyénisége, aki maga írja és szerzi dalait. Amellett, hogy elektronikus zenével hódít - amit nem igazán kedvelek - mégis imádom a számait, mi több: karakteres hangja van és még énekelni is tud. Ez nagy szó manapság...

És íme a hozzáfűződő legfrissebb hír:


Elkészült új albumával Lady Gaga. A hivalkodó ruháiról és dalairól ismert 24 éves extravagáns énekesnő 2011 elején tervezi a lemez megjelentetését - olvasható a Rolling Stone magazinban.

Lady Gaga a lapnak elmondta: az album címét a testére akarja majd tetováltatni, az erről készült fotót pedig a lemez borítójaként akarja felhasználni. "Hónapokig dolgoztam a lemezen, és most úgy érzem, végeztem. Nagyon gyorsan ment. Néhány művésznek ez évekbe telik, de nekem nem: én minden nap zenét írok" - nyilatkozta a lapnak az énekesnő.

Lady Gaga, azaz Stefani Germanotta utalt arra is, hogy az új album sokkal komolyabb lett, mint első lemeze, amely a világ egyik legnagyobb sztárjává tette.


Az album megjelenéséig pedig nézzünk csak pár meghökkentő darabot az énekesnő ruhatárából:

Nyaralási kedvcsinálónk utolsó bejegyzésében pedig jöjjön az a hely, ahová leginkább vágyik e sorok szerzője - nászútját is ide szervezné ;)


A Seychelle szigetvilág

Harmincnégy éve vált függetlenné az Egyesült Királyságtól az Indiai-óceán egyik legnépszerűbb üdülő paradicsoma, a Seychelle-szigetek.

Afrika önálló államai közül a Seychelle Köztársaság népessége a legkisebb: 81 ezer fő. A Seychelle-szigetek fővárosa Victoria és 455 négyzetkilométernyi szárazföld tartozik hozzá. Afrika keleti partjától 1500 kilométerre helyezkedik el, Madagaszkártól északkeletre. A szigetcsoport két részre osztható: létezik a kontinentális lemezen lévő hegyek által tagolt gránitkőzetű belső rész és a korallzátonyokon helyezkedő külső rész. A szigetvilágot alkotó szigetek számát gyakran 115-ben határozzák meg, de az alkotmányban hivatalosan 155 szerepel, mivel az a homokzátonyokat is tartalmazza.



A Seychelle-szigetek a forró égövben helyezkedik el. Évi középhőmérséklete huszonhét Celsius fok, a páratartalom nyolcvan százalékos. A napsütéses órák száma hét óra naponta. Árpilistól októberig tart a száraz időszak és karácsony táján kezdődik a csapadékosabb monszun időjárás. Bár záporok az év bármelyik napján előfordulhatnak a trópusi klímának megfelelően. Az évi csapadékmennyiség 2300 milliméter, (szemben a magyarországi maximális kilencszázzal.) Fontos még azt is megemlíteni, hogy rengeteg mikroklíma alakult ki a szigetvilágban: gyakran megesik, hogy az egyik szigeten zivatar van, ezzel egy időben a másikon süt a nap, de a hegyekben akár köd is keletkezhet.



A Seychelle-szigetek felfedezéséhez egészen a hajózás megjelenéséig kell visszamenni, mivel a kelet-afrikai és arab kereskedőknek útba eshetett. Hivatalosan viszont Vasca da Gama nevéhez köthető az első partraszállás 1502-ben. Későbbiekben kalózok is gyakran megpihentek a szigetcsoport rejtekében, ha sikerült zsákmányt szerezniük egyik-másik kereskedelmi hajótól. Elmondható, hogy nincs őslakosság, hanem a bevándorlók leszármazottai lakják ma is.



1756-ban a franciák vették ellenőrzésük alá a területet. A szigeteket XV. Lajos pénzügyminiszteréről, Vicomte des Séchelles-ről nevezték el. A gyarmatosítás pár év múlva kezdődött el, amikor is huszonkét fős francia csapat horgonyzott le rabszolgákkal a fedélzetén a lakatlan szigeteken. Központi elhelyezkedése miatt egyre több nemzet telepedett le a szigetcsoporton és ezzel egy időben az angolok benyújtották igényüket a hely felügyeletére.

Végül 1814-ben dőlt el, hogy a Seychelle-szigetek és Mauritius brit fennhatóság alá kerül és utóbbi vált a kormányzás központjává. 1903-ban Seychelle-szigetek brit koronagyarmati státuszt kapott, így megtörtént az első lépés az önállóság felé, amire 1976. július 29-ig kellett várni.



Az ország formája elnöki köztársaság, amely szerint az elnök egy személyben kormányfő és államfő is. A hivatalos nyelvek az angol, a francia és a kreol, amely tulajdonképpen a francián alapszik, de afrikai, madagaszkári, hindi és arab nyelvekből is sokat merített. Állítólag a francia anyanyelvűek is megértik a kreolt és a Seychelle-szigetek az első olyan ország, ahol hivatalossá tették ezt a keveréket. A seychelle-i nyelvekről még annyi elmondható, hogy a legtöbben otthon a kreol használják, az üzleti élet és a jogalkotás nyelve az angol, és a francia eredetű lakosság használja a franciát. A televízióban pedig mindhárom nyelven hallhatók hírek.



A Seychelle-szigetek napjaink egyik legnépszerűbb nyaralóhelye. Sok híresség is megfordul itt, mivel a szigetvilágban könnyen el lehet bújni a nyilvánosság elől. Vonzereje igazán a szürke sziklákkal övezett homokos tengerpartban rejlik, amely annyira egyedivé teszi, hogy aki sosem járt ott, képekről nekik is könnyen felismerhető.

;;

Template by:
Free Blog Templates