2010. április 30., péntek
Címkék: film, Ralph Fiennes
2010. április 29., csütörtök
BAFTA-díj (2006) - Legjobb férfi alakítás: Philip Seymour Hoffman
Golden Globe díj (2006) - Legjobb színész - drámai kategória: Philip Seymour Hoffman
Oscar-díj (2006) - Legjobb férfi főszereplő: Philip Seymour Hoffman
BAFTA-díj (2006) - Legjobb film jelölés: Caroline Baron, Michael Ohoven, William Vince
BAFTA-díj (2006) - Legjobb női mellékszereplő jelölés: Catherine Keener
Berlini Nemzetközi Filmfesztivál (2006) - Arany Medve jelölés: Bennett Miller
Oscar-díj (2006) - Legjobb film jelölés: William Vince, Caroline Baron, Michael Ohoven
Oscar-díj (2006) - Legjobb rendező jelölés: Bennett Miller
Oscar-díj (2006) - Legjobb női mellékszereplő jelölés: Catherine Keener
Címkék: Daniel Craig, film, író, irodalom, Philip Seymour Hoffman, Truman Capote
A harmadik egység, ami a világ megmentését meséli el, ebben fogalmazódik meg a legérdekesebb gondolata a mesének. Van benne egy kis Odüsszeuszos utánérzés, amikor a Vasember különböző fondorlatokat eszel ki a gonosz sárkány legyőzése végett – de végig megmarad jószívűnek, nem a pusztítás a célja, hanem a jó győzedelme. Viszont ez a tény, hogy a világbékét egy vastömeg hozza el, kissé furának hat. Szerintem leginkább ebből indult ki Hughes, amikor belefogott a mese megírásába. 1968-ban jelent meg a mű, túl az ipari forradalmakon a két világháborún – valamiféle beletörődést mutat afelé, hogy a gépek (amik lehetnek jók vagy rosszak) uralják a Földet. És ha végiggondoljuk, ez így is van, hiszen mire mennék a hétköznapi életben pl. hűtő, mosógép, számítógép, mobil, televízió, autó, busz, vonat stb. stb. nélkül. Hughes írásából az tűnik ki, hogy a legnagyobb ámítás azt elhinni, hogy mi irányítjuk a gépeket – ez éppen fordítva van.
Érdekes olvasmány volt, tipikusan az, amire az ember később is emlékezni fog. Szerintem a gyerekek is szeretik, kicsit eszembe juttatta az Ollókezű Edwardot. Kiskoromban olyan félelmetesnek tűntek azok a vasszerkezetek, na meg az a hely, ahol létrehozták őket – ugyanez visszaköszön a Vasemberben is. Tulajdonképpen több pontos is észrevehető hasonlóság a két alkotás között: biztos vagyok benne, hogy Tim Burton is ismerte a mesét, mikor leforgatta filmjét. Aki érdekesnek találta az Ollókezű Edwardot, annak kötelező Ted Hughes meséje. De amúgy is elgondolkodtató iromány, elolvasása minden korosztálynak ajánlott.
Címkék: író, irodalom, könyv, mese, Sylvia Plath, Ted Hughes, Tim Burton
2010. április 27., kedd
Az ukrajnai Csernobil városától 18 kilométerre, Fehéroroszország határától 16 kilométerre és Kijevtől 110 kilométerre kezdték el építeni az 1970-es években a hírhedt atomerőművet. Négy reaktor készült el 1983-ig és két további létrehozásán dolgoztak.
1986. április 26-án gőzrobbanás következtében kigyulladt a 4-es reaktor és újabb detonációk sorozata után megtörtént a nukleáris olvadás. A baleset okáról két, egymásnak ellentmondó hivatalos elmélet született. Az első egyértelműen az üzemeltetőket okolta, akik meggondolatlanul végeztek kísérleteket és ennek következménye az atomkatasztrófa. A másik vélemény szerint szimplán a reaktor tervezési hibája okozta a balesetet. Mindenesetre annyi bizonyos, hogy a kezelőszemélyzet nagyrészt olyanokból állt, akiket nem ilyen típusú reaktorokhoz képeztek ki és a tervezők tudták, hogy az atomerőmű bizonyos körülmények között veszélyes lehet, de ez a hibát szándékosan eltitkolták.
A robbanás után több mint huszonnégy órával elrendelték a reaktor elpusztítását és a közeli Pripjaty város kiürítését. Az 55 ezer lelket számláló települést két óra leforgása alatt telepítették ki. A most hetvennyolc esztendős Hanna Szemenyenko így nyilatkozott a BBC-nek: „Átvertek minket, azt mondták, hogy csak három napra kell elmennünk. Nem vihettünk magunkkal semmit, mindent ott kellett hagyni.” Fél évvel később tért csak vissza, amikor már régen kifosztották a város nagy részét: „Csak pusztaság maradt, semmi más. Soha nem megyek vissza, inkább meghalnék.” A lakóknak a szovjet állam kártérítést fizetett és lakást is adott.
A baleset elhárítási munkákban nyolcszázezer munkás vett részt, akiket mindenféle tapasztalat nélkül vezényeltek a legszennyezettebb területekre. Az egyik munkás így nyilatkozott: „Sokszor egyszerűen nem akartunk dolgozni, próbáltunk olyan védett területet találni, ahol biztonságban lehetünk a sugárzástól. A munkát azonban nem lehetett megtagadni, a hadsereg folyamatosan figyelt minket.”
Ukrajna és Oroszország ma is érzi a katasztrófa hatását. Az atomerőmű körüli harminc kilométeres zóna jelenleg is lezárt övezet. Az erősen szennyezett területeken, ahol új földet szórtak a régire, már regenerálódott a természetes környezet. A háttérsugárzás 2-20-szorosa a természetesnek, de ez már nem káros az élővilágra. A tudósok ígérik: soha többé nem lesz ilyen katasztrófa, mint huszonhárom évvel ezelőtt.
Címkék: ismeretterjesztő, katasztrófa
Nos ebből a leírásból ki feltételez bármi komolyat? Pedig valóban inkább komolynak tűnt, mintsem limonádés vígjátéknak. Az ismertető alapján roadmovie-nak hihetnénk - így hívják a Másnaposok vagy Üldözésimánia típusú filmeket, amelyben egy megoldandó feladatból vicces szituációk tömkelege bontakozik ki. Ám a roadmovie-khoz sincs semmi köze: egy tipikus behatárolhatatlan műfajú - ezekre szokták simán a 'film' meghatározást írni - alkotás, amely emberi kapcsolatokról szól: se nem túl mélyen, de nem is felszínesen. Csak úgy, könnyen befogadhatóan.
Címkék: film, Gwyneth Paltrow
A Szép remények egy igazi klasszikus, romantikus történet, a műfaj legvalóbb értelmében. Nem érzelgős, ám annál inkább érzelmes: olyan különleges légkört áraszt a film és annyira nagyszerű érzésekkel töltött el a történet, hogy azt hiszem, nemsokára leporolom a Dickens kötetet a könyvespolcon és magamévá teszem.
A film ilyen szinten - hogy mi a sorsa életünk nagy szerelmeinek - kicsit a későbbi Két szeretőt juttatja eszembe. Az nyersebben, reálisabban mutatja be a karaktereket, a Szép remények meg inkább mesésebben, a szépérzékre és a klasszikus érzelmekre összpontosítva mondja el nagyjából ugyanazt. Talán nem az a zsebkendőt telesírós alkotás, de az érzékenyebb lelkületű nézőt azért meg tudja indítani.
Címkék: film, Gwyneth Paltrow, romantika, Szép remények
2010. április 26., hétfő
Címkék: film, Gwyneth Paltrow
2010. április 24., szombat
Aki figyelemmel kíséri az Oscar-gálák eseményeit, netán kedveli a 20. századi irodalmat, nyilván hallott a 2005-ös Capote című filmről, melynek főszerepéért Philip Seymour Hoffman megkapta a Legjobb férfi színésznek járó díjat. Már csak ezért is meglepő, hogy a következő évben megjelent A Hírhedt, ami ugyanazt a témát dolgozza fel - állítólag jobban, mint előde. Nos, az 'állítólag' a 2005-ös filmre vonatkozik, mert ahhoz még nem volt szerencsém, de sürgősen pótolni fogom, mivel a téma nagyon felkeltette érdeklődésemet.
A Hírhedt több okból is emlékezetes marad. Jók a színészek, jól felépített történetről van szó, amely a valóságon alapul, mégha 100 százalékosan képtelenség is visszaadni azt. Kinek ajánlható? Aki szereti az életrajzi filmeket, szereti a modern irodalmat és Capote-t, szeret bravúros színészi alakításokat látni, netán valami szívbemarkoló élményre vágyik. Mert A Hírhedt mindenképpen az, egyből a kedvenc filmjeim közé emelkedett. Biztos vagyok benne, hogy fogom még látni.
Címkék: Daniel Craig, film, Gwyneth Paltrow, Sandra Bullock, Truman Capote
Címkék: film, Gwyneth Paltrow, Joaquin Phoenix, színész
2010. április 22., csütörtök
Miguel de Cervantes Saavedra 1547. szeptember 29-én látta meg a napvilágot Spanyolországban. Édesanyja hét gyermeknek adott életet és Miguel volt a negyedik a sorban. Édesapja sebészként dolgozott és aki egyik város után a másikban próbált szerencsét, így sokat költözött a család. Cervantes felnőttként folytatta ezt az életvitelt és Itáliába utazott. Ott sajátította el azt gúnyolódásra hajlamos művészi stílust, amely később visszaköszön műveiben.
Ezután visszatért Madridba és drámaírással foglalkozott, de írt versek és elbeszélő költeményeket is. Viszont ezekből nem tudott megélni, így más munkát keresett: adóvégrehajtó vált belőle. Azonban olyan elszámolási problémái is akadtak, hogy kétszer börtönbe csukták. Az utókor úgy vélekedik erről, hogy Cervantes ártatlan volt, csak a hálátlan feladat áldozata lett.
Amikor másodjára zárták börtönbe, akkor kezdte el írni a Don Quijotét. A regény 1605-re készült el. Először azért volt sikeres (eredeti címén) Az elmés, nemes Don Quijote de la Mancha története, mert minden eddiginél érdekesebb lovagregénynek tűnt. Egy idő után azzal lett még sikeresebb, hogy az olvasók rájöttek: ez nem is igazi lovagregény, hanem annak paródiája. A művet annyira a tenyerén hordozta az olvasóközönség, hogy Cervantes tudta nélkül valaki megírta a folytatását is. Ez késztette arra, hogy legyen egy hivatalos második része is, amivel végleg lezárja főhőse történetét. 1615-ben (Cervantes halála előtt egy évvel) jelent meg a befejező kötet, amellyel egyértelművé vált, hogy olyan páratlan művet hozott létre a szerző, amilyen ezelőtt még sosem született a regény műfajában.
Címkék: író, irodalom, ismeretterjesztő, könyv, portré
Henry Fielding Sharpham Parkban, Glastonbury közelében látta meg a napvilágot 1707. április 22-én. Vagyontalan főnemesi családból származott és katonatiszt édesapja sanyarú anyagi körülményei miatt az egyetemet is ott kellett hagynia. Többféle módon próbált pénzhez jutni, például megpróbált elszöktetni egy gazdag lányt. Molière műveit angolra fordította. 1728-tól játszották a politikai korrupciót gúnyoló darabjait, amelyek szellemesek ugyan, de csak múlandó sikert aratott velük. Egy Walpole kormányfőt kifigurázó műve után foglalták törvénybe, hogy a bemutatni kívánt darabokat előzetesen ellenőrizni kell. Ezzel nagyjából véget is ért Fielding drámaiírói pályája és jövedelem nélkül maradt.
Egy évvel később kinevezték békebírónak. Tolvajfogó csapatokat szervezett, bűnügyi és rendészeti tanulmányokat írt, szociális javaslatokat tett. 1749-ben jelent meg legnépszerűbb regénye, a Tom Jones. E könyv a művészi szerkesztés kiváló példája: szereplői több csoportba sorolhatók, a főhős csak számos kaland után nyeri el szerelme kezét és az író eközben végigvezeti olvasóját a korabeli Anglián, szembeállítva a szegények és a gazdagok világát. Fieldingnek ekkortájt köszvénye volt, de békebírói tisztje miatt nem ért rá fürdőkbe menni. Csak 1754 nyarán utazott Portugáliába, a lisszaboni gyógyfürdőbe. A portugál fővárosban halt meg 1754. október 8-án és a lisszaboni angol temetőben helyezték végső nyugalomra.
2010. április 18., vasárnap
Hayden Christensen
Gabriel Byrne

Steve Buscemi

Sean Penn

Ryan Gosling

Robin Williams

Michael Pitt

Paul Newman

Laurence Fishbourne

Forest Whitaker

Dustin Hoffman

Robert Downey Jr.

Willem Dafoe

Benicio del Toro
további képek, érdekességek:
http://fahej.wordpress.com/2009/10/18/crying-men-sam-taylor-wood-fotoi/
http://arabaquarius.blogspot.com/2008/06/crying-men.html
http://arabaquarius.blogspot.com/2008/06/craying-men-part-2.html
http://leiterj.blogspot.com/2009/01/fnykpezte-sam-taylor-wood.html
Címkék: Daniel Craig, érzelem, Jude Law, Robert Downey Jr., Sean Penn, sírás, színész, Tim Roth